top of page

ПРОФЕСІЯ - вид трудової діяльності, що потребує спеціального навчання, дає змогу матеріально забезпечити людину, є суспільно-корисною.

     Одним з основних понять профорієнтації є поняття “професія”. Поняття “професія” може тлумачитися як заняття, що вимагає спеціальної підготовки, яку людина практикує регулярно, і слугує їй джерелом засобів до існування. Професія об’єднує групу людей, що зайняті однотипною діяльністю, всередині якої встановлюються певні зв’язки і норми поведінки.
         Професія – це вид трудової діяльності людини, яка володіє певними загальними і спеціальними теоретичними знаннями і практичними навичками на основі спеціальної підготовки та досвіду роботи.
     Спеціальність – конкретний, історично усталений вид трудової діяльності, що систематично виконується спеціалістом в межах певної професії.

      Наприклад, у професії слюсаря виділяють спеціальності слюсаря-ремонтника, слюсаря-складальника; у професії столяра – столяра-білодеревника, столяра-червонодеревника; у професії музиканта – скрипаля, піаніста, баяніста тощо. Отже, спеціальність виступає складником певної професії.
       Якість трудової діяльності визначає кваліфікацію працівника, що залежить від спеціальної професійної підготовки, яка дає можливість виконувати роботу певного рівня складності. У змістовному сенсі йдеться про сукупність необхідних для виконання роботи професійних навичок, знань, умінь, досвіду, рівня освіти.
     Кваліфікація – це показник рівня підготовки людини до діяльності у певній галузі праці, який враховує як якісні, так і кількісні характеристики.

   Вирізняють формальну та реальну кваліфікації. Так, кваліфікація працівника конкретної професії визначається сукупністю соціальних і професійно-кваліфікаційних вимог, які висуваються до його соціальних і професійних здібностей, що зумовлюють якісну основу кваліфікації та її зміст. При цьому здібність людини до певної діяльності реалізується як “всередині” професії, так і в сфері певного кола професій. Кваліфікація всередині професії має певні рівні, які характеризують ступінь готовності людини до праці в межах однієї й тієї ж професії, що відображено у розрядах тарифної сітки. Міжпрофесійна кваліфікація визначається рівнем загальноосвітньої, загальнотехнічної і професійної підготовки, яка потрібна для виконання конкретної діяльності працівника, фахівця і розглядається з позицій не лише змісту, а й характеру праці.
      Поняття “посада” є менш визначеним. Наприклад, під посадою розуміють різновид керівної роботи, або посада збігається з розумінням кваліфікації (старший, молодший співробітник).

         Посада характеризує вид трудової діяльності, що вимагає певних професійних знань і навичок, які набуваються в процесі спеціального навчання чи досвіду роботи. Посада ж визначає коло обов’язків, прав і відповідальність працівника.
        Матеріальні і духовні цінності створюються працею людей. В Україні працюють багато підприємств (заводів, фабрик, шахт, селянських господарств), що виробляють промислові товари, продукти тощо, а також установ та закладів (шкіл, лікарень, бібліотек, театрів), що надають певні послуги. Сукупність підприємств, установ, закладів, які виробляють однорідну продукцію чи надають послуги, що задовольняють однорідні потреби, утворює галузі. Наприклад, сільське господарство – це сукупність підприємств, що виробляють рослинницьку і тваринницьку продукцію (зерно, молоко, м’ясо тощо), галузі охорони здоров’я – сукупність закладів, що запобігають хворобам і лікують людей. Великими галузями є промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, освіта, охорона здоров’я. Вони тісно пов’язані між собою і разом утворюють господарство (господарський комплекс), або економіку країни. Оскільки кожна галузь має свою спеціалізацію, то між ними відбувається обмін продукцією чи послугами.
     Існує класифікація професій за галузевою ознакою: промислові; сільськогосподарські; транспортні; торгівельні; адміністративно-управлінські; канцелярські; медичні, педагогічні; юридичні; військові; наукові; мистецькі; спортивні та інші. Але за цієї класифікації ряд професій не завжди можна віднести до одного із зазначених типів. Крім того, з одного боку, в межах кожного з типів є мало подібних між собою професій, а з іншого, деякі професії з різних груп мають подібні психологічні характеристики (лікар, педагог). Нарешті, професії наукових працівників можуть бути представлені і в медицині, і в педагогіці, і в сільському господарстві. Адже одна галузь об’єднує спеціалістів різних професій. Так, у легкій промисловості працюють модельєри-конструктори, слюсарі, швачки-мотористки, економісти тощо. Вони різняться за психологічною характеристикою праці. Немає можливості порівняти особистісні якості (інтереси, нахили, здібності) людини з вимогами галузі промисловості загалом.

bottom of page