top of page

КОНЦЕПЦІЯ

національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Комунальному закладі «Гайворонський міжшкільний ресурсний центр» Гайворонської міської ради Кіровоградської області

 

 

          Зважаючи на нові суспільно-політичні реалії, що склалися в нашій державі після Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією, в даний час і в перспективі усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості справі зміцнення країни, активної громадянської позиції тощо.

          В зв’язку з цим педколектив Гайворонського МРЦ передбачає зосередити головну увагу при проведенні навчально-виховної роботи з дітьми в справі трудового, профільного, професійного навчання школярів, їх профорієнтаційного спрямування на забезпечення національно-патріотичного виховання відповідно Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року, що схвалена розпорядженням КМУ від 09 жовтня 2020 року № 1233-р, з цією метою:

  1. Вважати одним з пріоритетних напрямків виховної роботи цілеспрямоване забезпечення національно-патріотичного виховання, яке за своїм значенням є стратегічним завданням. Повсякденно дбати про виховання в дітей та молоді поваги до Конституції держави України, Законодавства, державних символів – Герба, Прапора, Гімну.

  2. Постійно виховувати в учнівської молоді національну самовідданість, свідоме розуміння моральних та культурних цінностей, історії, систему вчинків, які мотивуються любов’ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності.

  3. Систематично здійснювати виховання в учнів громадянської позиції, виховання та популяризацію історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту України. Підвищення престижу військової служби, культивування ставлення до солдата як до захисника України, героя.

  4. Забезпечити усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю.

  5. Сприяти набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, спроможності дотримуватись Законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів

  6. Виховувати кращі риси української ментальності – працелюбство, свободу, справедливість, доброту, чесність, бережливе ставлення до природи.

  7. Дбати про виховання активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, фашизму.

  8. Забезпечувати формування національно самовідданої особистості, утвердження в неї глибокої поваги та любові до державної мови. Саме мовне середовище повинно впливати на формування учня-громадянина патріота України.

  9. Повсякденно дбати про виховання моральних якостей особистості, культури поведінки, виховання бережливогоставлення до природи, постійно розвивати мотивацію до праці.

  10. Постійно забезпечувати впровадження в практику навчально-виховної роботи з учнями форми і методи виховання, що лежать в основі козацької педагогіки.

  11. Активізувати співпрацю педколективу з органами учнівського самоврядування, батьківською громадськістю по формуванню в дітей та молоді духовності, моральної культури, толерантної поведінки, уміння жити в громадянському суспільстві.

Виходячи з того, що шкільні курси трудового навчання, технології, професійна підготовка, профорієнтація, предмет «Захист України» мають великі можливості у вихованні в учнів національно-патріотичних почуттів педколектив комбінату передбачає в процесі вивчення предметів трудового навчання, “Захист України” активно долучитися до участі в масових заходах районного, обласного, республіканського рівнів таких як відзначення пам’ятних дат і ювілеїв, всеукраїнських дитячо-юнацьких ігор, конкурсів, олімпіад, акцій тощо.

          В процесі навчально-виховної роботи педколектив МРЦ забезпечуватиме здійснення заходів по таких розділах навчальних програм:

Трудове навчання

          Шкільний предмет трудове навчання (технології) має значні можливості у вихованні в учнів на­ціонально-патріотичних почуттів.

          Дієвим підґрунтям для такої виховної роботи педколектив вважає процес формування в учнів конкретного практичного досвіду з виготовлення предметів і речей, які у своєму змісті пов'язані з народною культурою українців, а саме — виготовлення декоративно-ужиткових і ремісничих виробів, які були характерними для побуту українців, а деякі з них криють у своїх формах і технічних оздобленнях сторінки нашої історії.

            Педколектив МРЦ переконаний, що декоративно-ужиткове мистецтво й сьогодні охоплює широке коло предметів із різних сфер людської діяльності. Саме прояви національної культури завжди супроводжують життя кожної людини, і для кого більшою, для кого — меншою мірою, але вони є тим духовним середовищем, у якому формуються світогляд, естетичні ідеали, моральні й трудові цінності та національні почуття особистості.

Сприятливі умови для цього створює варіативна частина навчальної програми з трудового навчання, коли учні спільно з учителем можуть обрати певний модуль, який пов'язаний з традиційними народними ремеслами, і це може бути: «Художня обробка деревини», «Технологія виготовлення народної ляльки», «Художнє випалювання» тощо.

Введення культурологічних відомостей в організаційну структуру занять на уроках трудового навчання може відбуватись безпосередньо, коли відбувається вивчення певного народного ремесла чи декоративно-ужиткового або художнього виду мистецтва.

Під час виготовлення учнями декоративних чи декоративно-ужиткових виробів важливе місце, крім суто технічної сторони, матиме й мистецька сторона цієї справи, яка полягає насамперед у визначенні художньої ідеї твору, в основу якого покладено той образ, який виникає в уяві дитини, тих думок і по­чуттів, які вона хоче передати оточуючим.  

             У змісті діючої програми з трудового навчання має значення вивчення таких тем і розділів, що обумовлюють виховний вплив учителя через повідомлення учням таких теоретичних відомостей, які розкривають різні сторінки нашої історії, формують в учнів загальне уявлення про моральну й духовну культуру українського народу тощо. Тому педколектив буде впливати на по­чуття учнів, а через добір певних культурологічних відомостей, виховувати патріотичні та національні почуття школярів. Виготовлення виробів, наприклад технікою аплікації соломкою, вишиванням, може передбачати створення таких художніх композицій, які відображають історію українського народу, його визвольний рух і звитягу сучасних захисників рідного краю тощо.

           Учителі центру плануватимуть такі вироби для виготовлення, які можуть бути передані нашим воїнам, які обороняють нашу країну на Сході. Зокрема це: різноманітні за конструкцією та різні за складністю виготовлення «пічки», «якорі» для пошуку розтяжок, маскувальні сітки, сумки для аптечок, рукавиці, сувеніри з патріотичною символікою тощо. Виготовлення саме таких виробів якнайкраще сприяє вихованню в учнів національно-патріотичних почуттів.

Інформатика

          Зорієнтованість навчання інформатики на формування готовності учнів до життя і продук­тивної діяльності в умовах інформатизованого суспільства майбутнього має визначати не тільки його зміст, а й світоглядну спрямованість.

Зважаючи на природну зацікавленість учнів новими інформаційними технологія­ми, використання яких їм доводиться бачи­ти у повсякденному житті, у засобах масової інформації, кіно- та відеофільмах, реалізація завдань, які поставлено перед курсом, на пер­ший погляд не здається надто важкою. З іншо­го. боку, окрім основних результатів навчання  обов'язково плануватимуться і додаткові, а над­то — реалізація виховних впливів як процесу навчання, так і навчального матеріалу.

     Виховання національної самосвідомос­ті при навчанні інформатики, буде здійснюватись різними шляхами, з використан­ням різних методів та форм навчально-виховного процесу. Виховні впливи будуть реалізуватись із максимально можливим використанням мимовільної уваги та мимо­вільного запам'ятовування, будуть органічно пов'язані як із змістом навчального предмету, так і з повсякденним життям.

       На прикладі досягнень українських вче­них при розробці електронної обчислю­вальної техніки, літакобудування, суднобудування, а також машинобудування учням буде показано, що на певних історичних етапах вітчизняна наука та індустрія були на найвищих позиціях, на світовому рівні. Тому цілком доцільним для здійснення ви­ховного впливу на учнів при вивченні інфор­матики є формування емоційного відношен­ня до навчального матеріалу з боку учнів.

Основні шляхи здій­снення виховних впливів при навчанні інформа­тики:

  1. як історичні факти, що свідчать про пріоритет вітчизняної науки на певних напрямках, так і приклади із повсякденного життя, які вико­ристовуються при поясненні певних понять.

  1. Персоніфікація досвіду застосування за­собів обчислювальної техніки, яка полягає у використанні посилань на відомих учням людей, посиланням на знайомі учням із жит­тєвого досвіду (безпосередньо власного або опосередкованого) ситуації.

  2. Формулювання навчальних задач у сю­жетній формі, з використанням матеріалів (си­туацій, сюжетів тощо) виховного спрямування.

4.   Використання методу проектів із обранням тем, спрямованих на поглиблене  вивчення питань, пов'язаних з історією розвитку обчислювальної техніки в Україні, історією, географією, економікою рідного краю, екологією тощо.

      Фактичними матеріалами виховного спря­мування будуть параме­три та дати розробки вітчизняної техніки, дані про виробничі галузі України, геополітичні об'єкти, використання фактичного ма­теріалу не тільки з історії розвитку інформатики в Україні, а й із інших галузей науки і техніки.

 

Захист України

          В процесі викладання предмету «Захист України» педколектив центру буде плідно співпрацювати з педколективами навчальних закладів району, старшокласники яких будуть навчатись в сформованих групах, з військовими керівниками, районним військовим комісаром, керівництвом районного  козацтва.

          Головна увага при вивченні курсу «Захист України» буде зосереджена на підготовці молоді до оволодіння військовими професіями, формування готовності до служби в армії, задоволення інтересів  підростаючого покоління у постійному вдосконаленні своєї підготовки до захисту України, мотивацію молоді до військової служби. В процесі вивчення предмету «Захист України» буде здійснюватися активне залучення до патріотичного виховання старшокласників учасників бойових дій на Сході України, членів сімей Героїв Небесної Сотні, бійців АТО та їхніх сімей, діячів сучасної культури науки і спорту, які виявляють активну громадську і патріотичну позицію налагодження співпраці з військовими формуваннями України, як мотивація готовності до вибору військових професій.

         Педколектив Гайворонського МРЦ передбачає широке обговорення Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді на конференціях, круглих столах, семінарах. Вивчення і узагальнення передового педагогічного досвіду кращих педагогів по реалізації завдань і положень Концепції, через методичні об’єднання, діяльність науково-методичної лабораторії МРЦ навчально-методичного кабінету з профорієнтації розширення співпраці з науковими закладами вищого рівня, НАПН України, інститутами.

          Систематичне слухання результатів роботи по національно-патріотичному вихованні на засіданнях педагогічних рад, методичних об’єднаннях.

 

 

 

Науково-методична лабораторія МРЦ

bottom of page