top of page
Шановні друзі!

Одним з найважливіших рішень людини
в її житті є вибір виду професійної
діяльності. Від цього залежатиме
реалізація Ваших прагнень і бажань.
Найкраще, коли обрана професія
враховуватиме Ваші інтереси (чим Ви
хочете займатись), нахили і здібності (що у
Вас якнайкраще виходить і до чого Ви
здібні).

Водночас, важливо розмежовувати
філософію «роботодавця» і «найманого
працівника»: адже Ви можете бути як
найманим працівником, яким виконує
певну роботу і за це отримує плату, так і
роботодавцем - людиною, яка
організовує провадження певної діяльності, несе відповідальність за прийняті рішення і отримує дохід. 

Тобто, під час вибору професії важливо враховувати:

  • власні інтереси та нахили - обираємо те, що подобається робити (схильність до роботи з людьми чи технікою або інформацією тощо);

  • здібності, бажання здобувати знання, стан здоров’я - індивідуальні можливості до певної діяльності (мислення, пам'ять, увага, темперамент, характер);

  • потреби ринку праці - що є затребуваним у суспільстві?

Тому радимо під час вибору професії виконати наступні кроки:

  1. Вивчити свої можливості, індивідуально-психологічні особливості (здібності, темперамент, риси характеру, що можливо визначити шляхом тестування).

  2. Вивчити якомога більше професій.

  3. Обрати привабливу для себе професію чи напрям професійної діяльності, детально її вивчити.

На сьогодні можливо пройти он-лайн тестування на сайтах:

  1. Моя кар’єра: http://mycareer.org.ua/test

  2. Профорієнтація: зробимо свідомий вибір: http://prof.osvita.org.ua/uk/determine/testing/index.html , http://proforientator.com.ua/ua/

  3. Комплексна профорієнтаційна діагностика «Абітурієнт»: https://cleverdia.com/index.php?lang=uk

В центрах зайнятості можливо також пройти тестування та отримати індивідуальну консультацію фахівця з профорієнтації.

Стрімкий розвиток техніки і технологій на початку ХХІ сторіччя,
так званий технологічний прорив, зумовлює суттєві зміни в організації
иробництва товарів, надання послуг, появу нових сфер діяльності та
трансформація існуючих, а також зміну економічних відносин і оформлення
ових ринків.

У результаті змінюється технологічний уклад світового суспільства. Тому
потреба у нових компетенціях усе більше зростає: одні професії зникають, інші -
з’являються. Ринок праці стрімко змінюється. Вже сьогодні функціонують
магазини без касирів, автомобілі без водіїв, з’явились нові технології
створення, розміщення, передавання та зберігання інформації (хмарні технології, віртуальна реальність), мови програмування тощо. А вдосконалення технологій машинного навчання і розпізнавання голосу й постаті людини призводить до того, що роботи (штучний інтелект) починають замінювати людей навіть в професіях, які потребують взаємодії з клієнтами.

Вже сьогодні розвиток цифрових технологій змінив уявлення про комунікаційний простір та його можливості. Поява нових сервісів і технологій надають багато можливостей, яких не було декілька років тому: миттєва комунікація між користувачами незалежно від їхнього географічного місця розташування, можливості спільної синхронної та асинхронної роботи, якісно нові способи подання інформації та роботи з нею, доступність значних обсягів інформації для кожного тощо.

Сьогодні спостерігаємо такі світові тенденції, що змінюють ринок праці:  Глобалізація та інтеграція у контексті аналізу змін сфери зайнятості та розвитку ринку праці посилюють явища економічної спеціалізації і територіального поділу праці. Наприклад, місцем виробництва конкретного обладнання чи техніки може бути не одна країна, а декілька, в кожній з яких виготовляються окремі деталі, що збираються в єдиний механізм за сотні або тисячі кілометрів від місця їх виготовлення. З одного боку - це вузька спеціалізація, з іншого - зростають вимоги до майстерності, знання іноземних мов та уміння працювати в команді. Робоче середовище стає мультикультурним та багатомовним. Глобалізаційні процеси сприяють посиленню конкуренції як серед виробників продукції та надавачів послуг, так і серед претендентів на робоче місце. Тому важливо знати міжнародні вимоги, стандарти та правила в конкретній сфері й дотримуватись їх.

Світовим трендом є  розвиток шерингової економіки.    Її зміст у тому, щоб скоротити свої витрати, або навіть отримати прибуток, здаючи в оренду майно чи надаючи певні послуги. Наприклад, сервіс Uber, BlaBlaCar передбачає, що власник автомобіля може частково компенсувати витрати на пальне, запропонувавши кільком особам спільні поїздки; сайт AirBnB передбачає оренду житла в різних країнах.

На ідеях шерингу будується нова світова соціально-економічна система: це не просто поєднання попиту та пропозиції за допомогою сучасних технологій, а зміна концепції споживання.

Цивілізація переживає революційний перехід від гіперспоживання, характерного для XX ст., до тренду XXI ст. - спільного споживання. Зростання клієнтоорієнтованості та ексклюзивності - інструмент управління взаємовідносинами з клієнтами, де завдяки глибокому розумінню та ефективному задоволенню потреб компанія отримує можливість додаткового прибутку.

Програмування, автоматизація певних виробничих процесів, з одного боку, призводять до витіснення живої людської праці та заміни її машинною або прирівняною. З іншого боку, поширення процесів автоматизації обумовлює ускладнення систем управління та потребує відповідного супроводу й адміністрування. Те саме можна стверджувати й стосовно тенденцій роботизації, розвитку штучного інтелекту.

Все це неминуче спричиняє зміни професійно-кваліфікаційної структури зайнятості на ринку праці майбутнього.

Зазначені та інші тенденції формують вимоги до професійних знань, умінь та навичок працівника. Відповідність їм дозволяє залишатися затребуваним на ринку праці, «йти в ногу з часом».

 

ЕКОЛОГІЯ І СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО


У найближчі роки деякі професії, залишаться в минулому або
трансформуються в нові. Передбачається, що в подальшому все більше
місце займатимуть проблеми збереження навколишнього середовища.
Зростання шкідливих викидів в атмосферу ставлять проблеми екології на
одне з перших місць в майбутньому глобальному світі.

Один із трендів на ринку праці буде попит на професіоналів у сфері екології.
Сьогодні екологічний сектор не існує як окрема галузь. Перетворення економіки
призводить до того, що у всіх галузях з'являються фахівці, що займаються питаннями екології. У всьому світі йде активна боротьба за охорону навколишнього середовища. Затверджуються нові закони про захист природи, жорсткі екологічні стандарти, будуються очисні споруди на підприємствах. Згодом поява критичної маси людей, що піклуються про стан природи, зробить екологічний контроль справою суспільства, а не окремих фахівців.

В екологічному секторі головну роль гратимуть контроль за змінами навколишнього середовища, розвиток технологій переробки відходів в більшості галузей і планування проектів та програм з урахуванням технологій повного циклу (від проектування продукту до його використання і вторинної переробки або захоронення). Екомоніторинг і впровадження екологічних практик стануть в найближчі десятиліття обов'язковою частиною роботи у всіх секторах промисловості та транспорту.

Еколог - це фахівець, який відповідає за зниження шкідливих викидів, утилізацію відходів, розумне використання ресурсів, зміну виробничих практик, а також відновлення біосистем від шкоди, завданої людьми. Він вивчає стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людей. Якщо вміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляє причини, складає прогноз розвитку ситуації. Вивчає наслідки запуску космічних ракет, контролює діяльність шкідливих виробництв, стежить за утилізацією радіоактивних відходів. З'ясовує причини природних катаклізмів і розробляє шляхи найменшого впливу людей на природу. Основним завданням екологів є розвиток в суспільстві екологічної свідомості - підтримка тих, хто піклується про навколишнє середовище, поширення кращих практик.

Екоаудитор. Спеціаліст, який виконує аудит промислових підприємств і дає рекомендації щодо зниження впливу на навколишнє середовище за рахунок модернізації виробництва, зміни практик і методів роботи.

Рециклінг-технолог. Спеціаліст з розробки та впровадження технологій багаторазового використання матеріалів, а також безвідходного виробництва. Екопроповідник. Спеціаліст, який розробляє і проводить освітні та просвітницькі програми для дітей і дорослих за способом життя, пов'язаного зі зниженням навантаження на навколишнє середовище (не перероблені відходи, роздільний збір сміття, екологічно свідомий спосіб життя тощо), а також програми для виробничих підприємств по більш екологічним практикам виробництва.

Парковий еколог. Це спеціаліст, до завдань якого входить моніторинг та аналіз екологічного стану громадських просторів (парків, скверів, площ, алей). Розробка і впровадження рішень з озеленення, заселення території тваринами, птахами, комахами та ін. Реалізація заходів з підтримки екологічного балансу на зеленій території всередині міста. Наприклад, в лондонській організації “The Royal Parks”, яка займається вісьмома міськими парками, є своя команда екологів, завдання якої - дбати про 418 рідкісних видів рослин, тварин і грибів.

Спеціаліст з подолання системних екологічних катастроф. Інженер, що працює з катастрофами, які усвідомлюються людьми поступово, наприклад забруднення навколо великих промислових центрів, тихоокеанське пластикове звалище, танення вічної мерзлоти, радіаційні звалища тощо. До його завдань належить розробка і реалізація програм з подолання наслідків та недопущення повторень таких катастроф.

Ековожатий. Спеціаліст, який підтримує ініціативні громадські групи, що працюють на поліпшення екології, забезпечує обмін інформацією між ними, допомагає їм організувати громадський контроль виробництв і моніторинг поведінки людей на місцях в містах і селах.

Консультант з переробки відходів. Відходи є великою проблемою для нашої планети.Консультанти будуть необхідні, переважно з досвідом роботи в області біології і хімії, щоб привнести нові ідеї та методи, як утилізувати таку кількість відходів, не забруднюючи при цьому земні ресурси.

Сьогодні сільськогосподарські професії мало користуються популярністю, але в подальшому їх престиж буде зростати. Новітні технології дозволять ефективно обробляти площі, людям будуть допомагати сільськогосподарські роботи, автоматизовані системи та безпілотне обладнання. Агрономи, селекціонери, фахівці з генної інженерії сільськогосподарських рослин будуть дуже затребувані в майбутньому десятиріччі.

Агрокібернетик. Висококваліфікований фахівець з впровадження нових технологій, які займаються інформатизацією і автоматизацією сільськогосподарських підприємств. Оператор автоматизованої сільгосптехніки. Спеціаліст, який керує автоматизованою технікою на фермі: системами датчиків, безпілотниками і агроботами. Агроном-економіст.

Висококваліфікований фахівець з забезпечення конкурентоздатної продукції та економічно ефективної роботисільськогосподарської компанії, підлаштовує роботу підприємства під потреби ринку. Відповідає за управління економічними ризиками підприємства.

Сільськогосподарський еколог. Спеціаліст по утилізації відходів, а саме з розробки принципів утилізації наслідків ведення сільського господарства, а також займається відновленням ґрунтів.

Фахівці з вирощування генно- модифікованих сільськогосподарських культур і розведення худоби із застосуванням генної інженерії. Народонаселення Землі зростає шаленими темпами і тому збільшується потреба в продуктах харчування. Традиційні підходи вирощування рослин та відгодівлі тварин вже не здатні нагодувати швидко зростаюче населення нашої планети. Вчені продовжують працювати над тим, щоб ці методи дозволяли не лише збільшувати кількість продукції, підвищувати урожайність, а також збільшувати користь для здоров’я людей.

Нині у лабораторіях іде активна робота над створенням наступних поколінь рослин із вбудованими вакцинами і вітамінами. Так, учені вже працюють над вирощуванням томатів з вакциною. Це стосується не лише рослин, а й тварин, наприклад, отримання лікувального молока від корів, кіз і овець.

В майбутньому фермери застосовуватимуть методи генної інженерії для збільшення обсягів урожаю і виробництва білків, корисних для здоров'я людей. Учені вже працюють над вирощуванням томатів з вакциною і отриманням лікувального молока від корів, кіз і овець.

Виробник органічних продуктів харчування. Органічна їжа завжди була популярна серед екосвідомих і в даний час органічні продукти харчування більш популярні, ніж будь коли раніше. Займаючи близько 10% ринку продуктів харчування і напоїв, органічні продукти, в зв'язку зі зростаючою популярністю, можуть претендувати на масовий попит.

Де здобути професію. В більшості регіонів є навчальні заклади, що готують фахівців за напрямами «екологія», «біотехнології», «агротехнології». Професії в екологічній сфері передбачають наявність знань з навчальних дисциплін: біології, екології, хімії, фізики, географії, економіки, іноземних мов, навички роботи з комп'ютером.

Серед найвідоміших вищих навчальних закладів - Національний університет біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Львівський національний аграрний університет, Дніпропетровський державний аграрно- економічний університет та ін.

Екологічні знання можна також здобути в багатьох професійно-технічних навчальних закладах.

УРБАНІЗАЦІЯ. УПРАВЛІННЯ МІСТОМ.

 

Земля швидко стає планетою міст, а не сіл.

За інформацією ООН, в 2009 році число

городян перевищило число сільських

жителів. В 2025 році частка міського

населення зросте до 77%. Причому

більша частина приросту припаде

на країни, що розвиваються. За даними

PricewaterhouseCooper's, в 2005 році 100

найбільших міст світу виробляли 25%

світового ВВП, а в 2008-му вже 30%.

Населення 30 найбільших мегаполісів

до 2025 року виросте на 27%. Планувати,

будувати і обслуговувати нові, що швидко

ростуть, мегаполіси повинен буде

клас спеціалістів, які вміють створювати комфортне міське середовище.

З урахуванням таких тенденцій найближчим часом з’являться або вже з’явились нові затребувані професії.

УРБАНІЗАЦІЯ — (від лат. urbanus - міський) — зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення, поширенням міського способу життя в певній області, країні, cвіті.

Планувальник розумного міста / урбаніст- еколог.

Проектування міст і їх інфраструктури з врахуванням новітніх технологій, у тому числі розвитку смарт-технологій (встановлення «розумного» дорожнього покриття з датчиками контролю стану дороги, а також «розумними» знаками, розміткою і системами відеоспостереження)

На ринку праці вже з’явився попит на кваліфікованих міських планувальників - урбаністів. Ця професія творча. Треба відчувати, як потрібно організувати простір і створити комфортне міське середовище. Урбаніст повинен знатися на Urban planning, тобто розуміти, як влаштовано в місті землекористування: забудова, транспортна система та ін. Всім українцям знайомі історії з генеральними планами міст. В Україні їх здебільшого розробляють архітектори, а на Заході до розробки плану обов’язково залучають урбаністів.

Агропонік / сіті-фермер. Спеціаліст з упорядження і обслуговування агропромислових господарств на дахах і в будівлях хмарочосів великих міст.

Хмарочоси великих міст стають «полями» для вирощування сільськогосподарської продукції. Вертикальні ферми - автономні і екологічні конструкції, що дозволяють вирощувати рослини і розводити тварин в межах міста - реальність найближчого майбутнього. Зміняться технології вирощування рослин, догляду за ними. Фермери (агропоніки) нової формації будуть фахівцями як в агрономії, так і в інженерії. Перша комерційна вертикальна ферма з'явилася в Сінгапурі в 2012 році, а в даний час створення агрохмарочосів планується в Південній Кореї, Китаї, ОАЕ, США, Франції та інших країнах. Ця професія затребувана вже зараз - високотехнологічні «зелені міста» проектують і будують в Малайзії, Китаї, Арабських Еміратах, Індії, Південної Кореї і країнах Європи.

Аналітик з інвестицій. Розробка інвестиційних проектів та планів їх реалізації. Визначення потреби в ресурсах для проведення інвестиційної політики на підставі стратегії розвитку підприємства. 

Фахівець з альтернативних валют. У прогнозованому майбутньому найбільш цінною валютою може бути «одиниця часу».

Очікується виникнення інших альтернативних валют як міжнародних розрахункових одиниць.

Тестувальник смарт-систем. Створює програмні та технологічні рішення, що дозволяють системам будинків і офісів реагувати на запити користувачів (системи управління «розумним» будинком).

Фахівець з боротьби зі зміною клімату. Коли наслідки зміни клімату виявляються все сильніше, виникає необхідність у фахівцях- інженерах, навіть обернути негативні ефекти.

Серед технологій, які вони можуть використовувати, наприклад, установка гігантських парасольок, що відбивають сонячні промені, і скидання залізної тирси в океан (що має сприяти розмноженню планктону і морських водоростей, які забиратимуть вуглекислий газ з атмосфери).

Де здобути професію. У Національному університеті «Києво-Могилянська академія» та Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара викладають дисципліну «урбаністика». Також підготовку кадрів за цим напрямом здійснюють навчальні заклади будівельного та архітектурного напряму: Київський національний університет будівництва і архітектури, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (м. Київ), Харківський національний університет будівництва та архітектури.

Після ВНЗ навчання можна продовжити у школі урбаністики «CANactions School» (м. Київ). Це некомерційна міждисциплінарна платформа післядипломної освіти з урбаністики: http://www.school.canactions.com/uk.

Для оволодіння професіями у сфері управління містом важливі знання з таких навчальних дисциплін як геометрія, креслення, географія, фізика, хімія, математика, економіка.

МЕДИЦИНА

 

Нові технології активно впроваджуються в сферу медицини. Досягнення генної інженерії, молекулярної біології, нано- і біотехнологій, робототехніки використовуються для раннього діагностування захворювань, лікування, створення органів і штучних, електронних імплантатів, протезування та ін. Вбачається, що розвиток штучного інтелекту створить передумови для надання консультаційних медичних послуг он-лайн з високим ступенем вірогідності тощо. У зв’язку з цим змінюється сутність професійних завдань та виникають нові професійні назви робіт (професій):

Фахівець з наномедицини /наномедик

Розвиток технологій, заснованих на роботі

з молекулами і атомами, називають

нанотехнологіями.

Використання цих технології в медицині

є основою створення субатомних

механізмів - мікроскопічних роботів, які

будуть допомагати лікувати пацієнтів і

проводити профілактичні обстеження.

Фахівці братимуть участь в розробці

програмного і робототехнічного

забезпечення для лікувального та

діагностичного обладнання/

Роберт Фрейтас (США), якого вважають

засновником наномедицини, визначає її

як відслідковування, виправлення, генетичну

корекцію та контроль біологічних систем організму людини на молекулярному рівні з використанням нанопристроїв, наноструктури та інформаційних технологій.

Вже сьогодні під час ендоскопії шлунково-кишкового тракту використовується мініатюрний прилад (камера-капсула «РіІІСат»), довжиною 2,6 та шириною 1,1 сантиметри, що містить в собі вбудовану камеру, яка дозволяє якісно проводити необхідні обстеження.

Нобелевські лауреати з хімії 2016 року спроектували і синтезували нанороботів, створивши новий тип хімічного зв’язку, що дозволяє сукупності молекул здійснювати керовані рухи.

Фахівець зі створення органів

Розвиток науки створює можливості для виробництва живих органів або навіть окремих систем людського організму. Це і використання «розумних» біоматеріалів, і стовбурових клітин, і «друкування» органів, що дозволить відмовитися від протезування та штучних органів. Сьогодні використовуються технології створення та відновлення тканин, наприклад, гель від кровотеч і спрей, що забезпечує відновлення пошкоджених ділянок шкіри, для лікування опікових пошкоджень шкіри. Впроваджуються технології 3D- біопринтингу, що дозволяє тривимірний друк живих тканин.

Вирощування органів: як це відбувається? 
https://www.ted.com/talks/anthony_atala_growing_organs_engineering_tissue?language=uk

Нанодієтолог / молекулярний дієтолог

На основі результатів генетичного аналізу людини, особливостей її фізіологічних процесів і молекулярного складу їжі, розроблятимуться індивідуальні схеми харчування людини. Це дозволить підібрати оптимальний режим харчування, враховуючи індивідуальні особливості. При цьому не буде потреби експериментувати з різноманітними дієтами тим, кому небайдужий їх зовнішній вигляд і здоров’я.

Wellness-консультант для літніх людей

Загалом, wellness - це висока якість життя, міцне фізичне та психічне здоров’я, благополуччя у всіх сферах життя, енергійність та активний спосіб життя. Тобто, це відчуття здоров’я в усіх його проявах, це енергія і краса в будь- якому віці. На сьогодні індустрія wellness охоплює різні сектори світової економіки, спрямовані на покращення якості життя і підвищення рівня життя людей, - це і продукти здорового харчування, косметичні засоби догляду за шкірою і волоссям, оздоровчий туризм тощо.

З розвитком медицини середня тривалість життя жителів планети продовжує зростати. Потреби людей старше 75 (і навіть 100) років перестануть мати другорядне значення. Тому консультант клієнта у віці 75+ стане однією із затребуваних професій майбутнього.

Wellness-консультанти повинні бути обізнані з досягненнями сучасної медицини, психології, напрацюваннями у сфері лікарських засобів, природних препаратів, протезування, дієтології та фітнесу.

Також, за оцінками експертів, у подальшому в медицині набуватимуть розвитку технології:

  • розшифрування (секвенування) та програмування генома людини

  • самодіагностики, он-лайн діагностування

  • вживлення медичних роботів-пристороїв

  • генетичного аналізу (скрінінгу)

  • аналізу медичних даних, отриманих з особистих гаджетів (на зразок smart-браслетів), формування відповідних медичних баз

  • роботизації медичних процесів

Під час хірургічних втручань використовуються роботи- анестізіологи, роботи-хірурги (Da Vinci, Amigo) - використання роботизованих систем дозволяє забезпечувати точність під час проведення хірургічних операцій, мінімальне втручання, знижувати вплив людського чинника.

Впроваджуються біонічні протези, інвалідні крісла, якими можна керувати сигналами мозку завдяки передачі електронних імпульсів для виконання завдань різної складності.

Створення, а подекуди і обслуговування, складних систем передбачає участь в їх розробці фахівців різних напрямів. Тому у сучасному світі ми маємо володіти знаннями інформаційних технологій, просторовим і критичним мисленням, вмінням виявляти проблемні питання та визначати їх комплексне вирішення, працювати в команді, бути готовими до змін тощо.

Де здобути професію.

Професії медичного спрямування можна набути, наприклад, у вищих навчальних закладах: Національний медичний університет імені О.О. Богомольця (м. Київ), Національний фармацевтичний університет (м. Харків), Дніпропетровська медична академія, Одеський національний медичний університет, Вінницький національний медичний університет, Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського.

Професії в медичній сфері передбачають, насамперед, наявність знань з біології та хімії.

РОБОТОТЕХНІКА ТА МЕХАТРОНІКА

 

Робототехніка (від «робот» і «техніка»; англ. robotics) - прикладна наука, що займається розробкою автоматизованих технічних систем (роботів). Орієнтована на створення роботів і робототехнічних систем, призначених для автоматизації складних технологічних процесів і операцій, у тому числі для заміни людини при виконанні важких і небезпечних робіт.

Термін роботехніка запровадив письменник-фантаст Айзек Азімов у 1940-х роках (слово робот з'явилося раніше, у п'єсі Карела Чапека «R.U.R.», 1920). Обов'язкові правила поведінки для роботів, сформульовані А. Азімовим в оповіданні «Я, робот» такі:

• Робот не може заподіяти шкоду людині, або своєю бездіяльністю дозволити, щоб людині була заподіяна шкода;

• Робот повинен підкорятися наказам людини, за винятком тих, котрі суперечать першому пункту;

• Робот повинен захищати самого себе, якщо тільки його дії не суперечать першому і другому пунктам.

Робототехніка буває будівельною, промисловою, побутовою, авіаційною, екстремальною (військовою, космічною, підводною).

За робототехнікою однозначно велике майбутнє і кожен з нас через кілька десятків років матиме можливість використовувати складні роботизовані системи у повсякденному житті.

Сайти з робототехніки
https://robotics.ua/

http://www.robotics.kiev.ua/

http://boteon.com/

https://innotech.ua/ua/conf/robotics

МЕХАТРОНІКА (від англ. mechatronics) - галузь науки і техніки, заснована на поєднанні вузлів точної механіки з електронними, електротехнічними і комп’ютерними компонентами, що забезпечують проектування і виробництво систем і машин з інтелектуальним управлінням їх функціональними рухами. Тобто, завдання мехатроніки як науки полягає в поєднанні знань різних наук.

Мехатроніка є своєрідною сучасною філософією проектування складних керованих технічних об’єктів.

Термін «мехатроніка» введений японцем Тецуро Моріа (Tetsuro Moria), старшим інженером компанії Yaskawa Electric, у 1969 році. Ця назва отримана комбінацією слів «МЕХАніка» і «елекТРОНІКА». Незважаючи на наявність стандартного визначення, мехатроніка залишається дещо спірним поняттям. Часто цей термін використовують в значенні електромеханіка.

Мехатроніка вже увійшла не лише до професійної сфери, а й у повсякденне життя людини. Адже і домашня побутова техніка, і сучасні автомобілі, і цифрові відеокамери, і дисководи комп'ютерів побудовані на мехатронних принципах.

Останнім часом декількома компаніями (включаючи Google) активно ведуться роботи по створенню автомобіля без водія, керованого комп'ютером. В експериментах приймають участь десятки автомобілів різних класів.

https://uk. wikipedia. org/wiki/Мехатроніка

Робот - автоматичний пристрій, що призначений для виконання виробничих та інших операцій, які зазвичай виконувались безпосередньо людиною.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Робот

Новий тренд в роботехніці - використання штучного інтелекту! Це наука і технологія створення інтелектуальних машин, комп’ютерних програм, які мають здатність виконувати творчі функції, характерні для людини.

                                                                                                                      Про штучний інтелект

В Google представили штучний інтелект

під назвою DeepMind

Марк Цукерберг, творець Facebook,

представив домашнього помічника зі

штучним інтелектом

Прогнозують, що майбутнє за

нанороботами - мініатюрними роботами

розміром менше 100 нм, які зможуть

рухатися, обробляти та передавати

 інформацію, а також виконувати задані

програми.

Майбутнє за нанороботами: механізми з молекул стануть частиною живих організмів

Вихованець Технічної студії «Винахідник», неодноразовий переможець Всеукраїнської олімпіади з робототехніки, призер світових олімпіад, Олексій Ткаченко здобув найвищу нагороду - переміг у Всесвітній олімпіаді з робототехніки, яка відбулася у м. Доха (Катар). Хоч Олексій представляв команду з Тайваню (де він зараз навчається), на нагородження він вийшов з прапором України! З огляду на це судді вручили йому ДВІ медалі переможця - для Тайваню і для України.

Олексій є беззаперечним взірцем для юних робототехніків. Він показав приклад неймовірної наполегливості, сильної мотивації, працьовитості та беззаперечної віри у перемогу!

Зважаючи на швидкий розвиток мехатроніки та робототехніки з’являтимуться нові професії

«проектувальник роботів», «оператор роботів».

Ці фахівці проектуватимуть та обслуговуватимуть роботів і кіберпристрої різних типів (діагностичних роботів, роботів-хірургів, кіберпротези тощо).

Інженер-композитник.

Буде підбирати матеріали для виробництва деталей, механізмів, з’єднувальних елементів робототехнічних пристроїв, у т.ч. з використанням 3D-друку.

Оператор безпілотного апарату. 

Фахівець, який керує автономним запрограмованим апаратом (роботом, дроном від англ. «drone» - джміль). Дрони використовуються для розвідки; відстеження переміщення людей, тварин і техніки; постачання вантажів у важкодоступні місцевості; картографічних зйомок тощо.

Безпілотний літальний апарат - літальний апарат, який літає та сідає без фізичної присутності пілота на його борту.

Відео про дрони

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дрони допомагають заощаджувати воду каліфорнійським фермерам 

Дрони-рятувальники заступають на чергування в Іспанії

 

 

 

 

 

 

 

Прогнозують перспективність таких професій (деякі з них існують вже сьогодні і отримають подальший розвиток, інші - з’являться з часом), які тим чи іншим чином пов’язані з моделюванням, створенням, експлуатацією, обслуговуванням роботизованої техніки.

Інженер-електронік

Опікується питаннями технічної експлуатації, налагодженням безперервного функціонування електронного обладнання. До його обов’язків входить контроль параметрів і надійності електронних елементів обладнання.

Сервісний інженер з робототехніки

Опікується монтажем, запуском, діагностикою обладнання. Здійснює технічне обслуговування, ремонт обладнання в оперативних і гарантійних випадках. Надає технічну підтримку, консультує і навчає клієнтів.

Педагог за напрямом "Робототехніка"

Це може бути вчитель, що навчатиме в межах шкільної програми, а також викладач вищого навчального закладу. Такий фахівець може також викладати на різних курсах за напрямом «Робототехніка».

Електротехнік

Як фахівець з електронних приладів, здійснює процеси, пов’язані з генеруванням, посиленням, перетворенням, вимірюванням і формуванням електричних сигналів. У зв’язку з цим, повинен мати знання з фізики, хімії, математики.

Програміст з робототехніки

Займається автоматизацією робототехнічних дій. Розробляє програмне забезпечення для робототехніки. Супроводжує виробництво, сервісне обслуговування роботів.

Розробник додатків для телефонів

Програмісти смартфонів отримують все більше роботи у результаті їх розвитку. Не виключено, що за допомогою мобільних додатків стане можливим управління роботизованою технікою.

Фахівець з 3D - візуалізатор і модельєр

Cпеціалісти високого класу в сфері тривимірної графіки. Їх знання і вміння можуть бути корисними в процесі створення роботів чи їх окремих елементів.

Де здобути професію.

Отримати ці професії можна у вищих та професійно- технічних навчальних закладах відповідного профілю. Наприклад, у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», Харківському національному університеті радіоелектроніки, Національному університеті «Львівська політехніка», Національному транспортному університеті (м. Київ), Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті.

Професії у сфері робототехніки та мехатроніки передбачають наявність знань з навчальних дисциплін: алгебра, геометрія, хімія, фізика та креслення.

Для того, щоб бути успішним у професійній діяльності, необхідно:

  • вірно визначити професію, напрям своєї зайнятості,

  • бути професіоналом своєї справи, фінансово грамотною особистістю.

В умовах сьогодення визначальними чинниками, що

мають значний вплив як на розвиток галузей виробництва, так і на

необхідні компетенції, якими маємо володіти сьогодні і в майбутньому є:

  • розвиток інформаційних технологій (виникають нові види

  • комп'ютерного і мобільного обладнання: ноутбуки, КПК, смартфони,

  • iPhone тощо; програмне забезпечення; різновиди безпровідного доступу

  • до мережі Інтернет: WiFi, WiMAX, 3G, 4G, широкосмугові мережі тощо,

  • нові технології сприйняття, у т. ч. віртуальна реальність),

  • крос-функціональність (для більшості вакансій недостатньо мати ґрунтовні знання з однієї сфери, варто володіти знаннями з декількох галузей, а також володіння іноземними мовами),

  • мобільність (готовність до зміни сфери діяльності та навіть місця проживання в зв’язку з цим),

  • нові форми зайнятості (фрі-ланс, аутстафінг та ін.) тощо.

Відео про професійні навички майбутнього

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До “твердих” навичок відносяться навички, які пов’язані з технікою виконання; вони притаманні певній категорії професій, це - професійні навички. Людина, яка навчається будь-якому умінню з цієї категорії, здатна доводити дію до автоматизму, оскільки використовує завчасно знайомий шаблон. До таких навичок відносяться: володіння методом “сліпого” друку, іноземною мовою, шиття одягу за лекалами, керування автомобілем, програмування тощо.

До “м’яких” навичок відносяться певні особистісні характеристики, які пов’язані з ефективною взаємодією з іншими людьми, це - людські якості. До них переважно відносяться комунікативні та управлінські вміння. Наприклад, знаходити підхід до людей, переконувати, зберігати позитивне ставлення, гнучкість поведінки, робочу етику, вміти вирішувати проблеми, працювати під тиском, встановлювати взаємовідносини, працювати в команді, слухати й розуміти співрозмовника, проводити переговори, презентації, вести дискусії тощо. “М’які” навички дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напряму, в якому працює людина.

На замовлення компанії Microsoft, аналітики виявили 20 найпопулярніших навичок, які найчастіше вимагаються роботодавцями від кандидатів.

1. Навички усного та письмового спілкування.

2. Уміння працювати з Microsoft Office.

3. Уважність до дрібниць.

4. Здатність самостійно вирішувати завдання.

5. Самоініціативність, самомотивованість.

6. Організаторські здібності.

7. Здатність працювати працювати у незалежному режимі.

8. Уміння працювати з Microsoft PowerPoint.

9. Управління проектами.

10. Досвід діяльності, пов’язаної з продажами.

11. Уміння виявляти й вирішувати проблеми.

12. Орієнтація на обслуговування клієнтів.

13. Уміння розподіляти час.

14. Здатність до розвитку бізнесу.

15. Аналітичні навички.

16. Уміння працювати з Microsoft Word.

17. Уміння розмовляти на двох та більше мовах.

18. Розвинені навички міжособистісного спілкування.

19. Робоча етика.

20. Уміння працювати в операційній системі Linux.

Тобто, для успіху в самореалізації потрібні як “тверді”, так і “м’які” навички. Якщо “тверді” навички вам допоможуть опанувати під час навчання у відповідних навчальних закладах, або ви самі можете спробувати опанувати деякі з них (наприклад, вивчити італійську мову самостійно), то навчитися “м’яким” навичкам з книжок або просто виконуючи свої функціональні обов'язки, досить проблематично.

Як розвивати “м’які” навички? В цьому вам допоможуть різноманітні тренінги із спілкування, мотивації, лідерства, менеджменту, роботи в команді, особистісного розвитку тощо. 

Щоб бути затребуваними на ринку праці, молодим людям необхідно формувати навички майбутнього.

Молодим людям радять розвивати комунікативні здібності, творчість та інноваційність, критичне мислення – саме це стане для них значною конкурентною перевагою при оволодінні професіями майбутнього.

Також одна із важливих порад для молоді – намагатись опанувати якомога більш широкий набір навичок, які не оцінюються навчальною програмою, але є фундаментальними для кожної професії. Це переважно комунікативні та управлінські вміння: наприклад, встановлення відносин, робота в команді, слухання і розуміння співрозмовника, проведення переговорів, навички переконання, ораторське мистецтво, проведення презентацій, ведення дискусій, вирішення проблем тощо.

ТОП – 10 навичок (здібностей) ХХІ сторіччя (2020 р.) (за версією експертів Світового економічного форуму)

Емоційний інтелект – здатність усвідомлювати власні почуття і емоції, управляти ними та, використовуючи ці знання, взаємодіяти з іншими.

Здатність до ведення переговорів - уміння створювати гарні робочі відносини та ефективно взаємодіяти з колегами, підлеглими, споживачами та партнерами з метою досягнення розуміння і підтримки на шляху реалізації цілей організації, розробки політики та прийняття спільного рішення; вміння надавати інформацію колегам, підлеглим, споживачам та партнерам по телефону, у письмовій чи електронній формі; вміння проводити зустрічі

Здатність оцінювати ситуацію та приймати рішення - уміння аналізувати ситуації, їх структури, визначати фактори впливу, тенденції розвитку; вміння обирати та погоджувати найкращі об’єктивні та неупереджені рішення або альтернативні варіанти досягнення поставленої мети, шляхом аналізу, прогнозування та оцінки ситуації і проблем, що її спричинили (ситуаційний аналіз, прийняття управлінських рішень).

Когнітивна гнучкість - здатність мислення, яке виявляється в умінні обмірковувати кілька речей одночасно, змінити припущення, обране під час розв’язання проблеми, якщо змінилась її сутність.

Комплексне вирішення проблем - вміння шукати, накопичувати необхідну якісну інформацію, здійснювати пошук шляхів вирішення завдань на основі наявної інформації, оцінювати позитивні та негативні наслідки прийнятих рішень.

Координація в команді - вміння працювати спільно з іншими. Креативність - здатність до творчості, яка може виявлятися у мисленні, почуттях, спілкуванні, окремих видах діяльності, характеризувати особистість у цілому або її окремі сторони, продукти діяльності, процес їх створення; продукування нових ідей.

Критичне (аналітичне) мислення - уміння логічно міркувати, знаходити аргументи, ставити під сумнів власні та інші судження, виявляти сильні та слабкі сторони різних підходів до вирішення проблеми.

Орієнтація на надання послуг (клієнтоорієнтованість) - вміння визначати і задовольняти поточні та майбутні потреби клієнтів, орієнтація на результат.

Управління людьми - уміння мотивувати, розвивати та спрямовувати людей до роботи, визначати кращих кандидатів для певної роботи.

РЕКОМЕНДОВАНІ ОН-ЛАЙН РЕСУРСИ
ДЛЯ САМОНАВЧАННЯ ТА РОЗВИТКУ НЕОБХІДНИХ НАВИЧОК

Coursera

Prometheus

Skills Academy

Khan Academy 

ДЛЯ ОПАНУВАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ:

Lingualeo - англійська мова;

BUSUU  - англійська, німецька, французька, італійська, іспанська, португальська, арабська, турецька, польська, японська, китайська, російська;

LINGQ  - французька, російська, іспанська, німецька, португальська, італійська, японська, шведська, корейська, китайська;

LingvaSkills  - англійська мова.

Перший крок. Визначтеся з напрямом професійної діяльності, де

можна застосувати те, що вмієте робити, що подобається, що добре

виходить. Для цього пропонуємо ознайомитися з переліком

видів економічної діяльності: http://www.kved.com.ua/

Другий крок. Після уподобання певних напрямів професійної діяльності

є необхідність ознайомитися зі змістом тієї чи іншої професії. Для цього

пропонуємо зайти на державний сайт

http://trud.qov.ua/control/uk/publish/cateqorv9cat id=52775 і,

використовуючи вкладинку “Професії від А до Я”, за алфавітним порядком

знаходимо потрібні професії. Є й інші недержавні сайти, де також можна ознайомитися з описами професій (зокрема, http://www.jobs.ua тощо). Якщо немає можливості вийти в мережу Інтернет, ви можете завітати до найближчого центру зайнятості.

Третій крок. З’ясуйте, що ви вмієте робити, що у вас добре виходить. Для цього складіть перелік, де по пунктам розпишіть те, що ви можете, умієте, що добре виходить, що подобається робити, за що хвалять батьки, друзі. Якщо це складно зробити самотужки, попросіть допомогти друзів, знайомих, батьків або зверніться до психолога у школі чи профконсультанта центру зайнятості.

Четвертий крок. З урахуванням ваших здібностей, можливостей і побажань визначте професії, які вам підходять. Для цього на сайті http://trud.qov.ua/ у вкладинці “Пізнай себе (тестування)” дайте відповіді на питання методик Є. Клімова та Д. Голланда і визначте професійну спрямованість. Результати тестування за методикою Є. Клімова покажуть, до якої групи професій у вас є схильності. За результатами тестування за методикою Д. Голланда дізнаєтеся до якого типу професій ви належите. Також вам запропонують перелік професій та спеціальностей, які входять до визначеного типу.

П’ятий крок. З’ясуйте, який існує попит на професії та спеціальності, що вам рекомендовані за результатами тестування. Для цього відвідайте сайти з пропозиціями роботи за визначеними професіями чи спеціальностями: trud.gov.ua, work.ua, rabotaslando.com.ua, rabota.ua, job.ukr.net, hh.ua та ін. Якщо попит незначний або відсутній, тоді продовжуйте пошуки і з’ясовуйте, в яких ще професіях можна реалізувати свої здібності, можливості і прагнення. Тобто, вивчайте суміжні професії. Доцільним буде відвідування профконсультанта центру зайнятості, який допоможе розширити коло прийнятних професій чи спеціальностей.

Шостий крок. Визначте, які уміння, навички необхідні для побудови успішної кар’єри. Для цього проаналізуйте вакансії за обраною професією чи спеціальністю на сайтах:

trud.gov.ua

work.ua

rabotaslando.com.ua

rabota.ua

job.ukr.net

hh.ua та ін.

А саме - з’ясуйте вимоги, які пред’являють роботодавці до якостей пошукача. Запишіть перелік цих вимог у два стовпчики. Визначте по десять професійних і особистісних (ті, які найчастіше повторюються у запропонованих вакансіях). Доцільно опрацювати не менше 50 вакансій.

Співставте перелік особистісних і професійних якостей, що вимагаються, з тими, які проявляються у вас вже зараз. Розвивайте необхідні якості!

Формуйте і розвивайте уміння: самостійно приймати рішення і нести за них відповідальність; знаходити спільну мову з різними людьми; володіти іноземними мовами; уміти працювати з різними комп’ютерними програмами тощо. Зазначені якості будуть формуватися і розвиватися у вас якщо ви відвідуєте різноманітні гуртки за професійним спрямуванням, організовуєте шкільні наради, тематичні дискусії, активний відпочинок своїх однолітків тощо.

За матеріалами, наданими Державною службою зайнятості.

ЩО
ЗМІНЮЄ СВІТ
СЬОГОДНІ?
ПРОФЕСІЇ
МАЙБУТНЬОГО - 
ЯКІ ВОНИ?
ЩО
НЕОБХІДНО,
ЩОБ БУТИ
УСПІШНИМ?
ЯК
ПРАВИЛЬНО
ОБРАТИ
ПРОФЕСІЮ!?
Ви можете пройти у нас тестування з метою вибору майбутньої професії чи напрямку професійної діяльності та отримати індивідуальну консультацію методиста з профорієнтації

БАЖАЄМО
УСПІХІВ

bottom of page